Zapraszamy na konsultacje z doświadczoną terapeutką NDT-Bobath.
Jeśli niepokoi Cię rozwój psycho-ruchowy Twojego maluszka, dowiedz się jak możesz wspierać dziecko przez prawidłową pielęgnację i ukierunkowaną zabawę.
Mgr rehabilitacji ruchowej
Jolanta Balon
Terapię prowadzę w koncepcji NDT-Bobath ( Neurodevelopmental Treatment).
Istotą koncepcji jest interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów dziecka. Podstawą jest umiejętność obserwacji i analizy ruchu. Prawidłowy mechanizm kontroli postawy jest warunkiem efektywnej, swobodnej motoryki. Podczas terapii dziecko otrzymuje od terapeuty możliwość przeprowadzenia przez prawidłowe doświadczenia senso-motoryczne.
Są one bazą do normalizacji napięcia mm, co daje lepsze warunki dla prawidłowego rozwoju. Rodzic nie jest terapeutą swojego dziecka, ale może wspomóc terapię jeśli zna prawidłowe sposoby opieki neurorozwojowej. Każdy instruktaż jest indywidualnie dostosowany do potrzeb danego dziecka i umiejętności rodzica. Skuteczność wymaga całościowego podejścia do rozwoju dziecka, łączącego rozwój senso-motoryczny, psychiczny, umiejętności mowy, poprzedzone umiejętnościami prawidłowego jedzenia.
Staram się wyjaśniać rodzicom jak prawidłowo pielęgnować dziecko, poruszamy też kwestie transportu, noszenia i doboru fotelików samochodowych oraz sprzętów pomocniczych. Omawiamy sposoby karmienia piersią , karmienie łyżeczką, picia z kubeczka , sposoby aranżacji otoczenia, zabaw i aktywności dziecka. Rodzice znajdą tu wiele inspiracji do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami np. jak urządzić przestrzeń w domu sprzyjającą rozwojowi dziecka oraz jak bawić się z
dzieckiem na kolejnych etapach rozwoju.
Porady i terapia pomogą dziecku w realizacji jego naturalnych potrzeb, a rodzicom pomogą odkryć radość ze wspólnej aktywności z maluchem. Dzieci niepełnosprawne znajdą pomoc w doborze sprzętu rehabilitacyjnego i zaopatrzenia ortopedycznego. Wcześniakom staram się zapewnić wieloaspektową opiekę, obserwację i monitorowanie rozwoju psycho-ruchowego. Prowadzę obserwację motoryki spontanicznej, ruchów globalnych metodą Prechtla.
Wspomagająco stosuję kinezjotaping – specjalistyczny plaster o właściwościach skóry, który przez odpowiednie aplikacje działa na skórę, stawy i mięśnie, ułatwiając korekcję postawy czy wpływając na zmianę aktywności mięśniowej. Mamom powracającym do formy po porodzie mogą przydać się informacje na temat profilaktyki bólów kręgosłupa, ćwiczenia osłabionych mięśni dna miednicy.
Konsultacje w przypadku:
– opóźnionego lub nietypowego rozwoju psycho-ruchowego,
– trudności w karmieniu butelką lub piersią,
– zaburzenia napięcia mięśniowego,
– asymetrii ułożeniowej, kręczu szyi,
– wad stóp.
Prowadzimy kompleksową (dotyczącą wielu aspektów funkcjonowania dziecka) opiekę neurorozwojową nad:
– wcześniakiem,
– dzieckiem z uszkodzeniem neurologicznym,
– dzieckiem z zespołem Downa,
– małym dzieckiem z wadą postawy.